PALETLİ POMPALAR

PALETLİ POMPALAR


Paletli pompalar LPG gazı, amonyak, çözücüler, benzin, alkol ve fuel oil gibi düşük viskoziteli sıvıların transferinde idealdirler. Hava emmek ya da basmak içinde kullanılırlar. Bu pompalarda metalden metale temas olmadığından yağlama özelliği olmayan sıvıların transferinde yüksek bir performans sergilerler.

Paletli pompalar, iyi vakum nitelikleri ve bakım kolaylıklarıyla bilinirler. Aşındırıcı sıvılar ile kullanılması uygun değildir. Yüksek viskoziteli sıvılarla kullanımında ise hızın önemli ölçüde düşürülmesi gerekir.İmalatımız olan P-1, P-2 ve LG tipi paletli pompalar viskozitesi 10.000 ssu' ya kadar olan sıvıların transferinde, P-3 tipi paletli pompalarımız ise özellikle çikolata ve krema gibi sıvıların transferinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Paletli pompalarda rotor ve gövde eksenleri birbirlerinden kaçık durumdadırlar. Pompa miline bağlı bulunan rotor, motorun dönüşüyle birlikte hareket eder ve paletleri çevirmeye başlar. Emme ağzında, rotor ve paletler gövdeden uzaklaşır ve belli bir miktar sıvı pompanın içine akar.

Sıvı, gövde içinde bulunan tüm boşlukları doldurur. Gövde ve rotor arasında hapsedilen sıvı, paletlerle itilerek basma ağzına doğru hareket eder. Basma ağzında rotor ve paletler gövdeye yaklaşır, hacmin daralmasıyla beraber oluşan basınçla sıvı dışarı atılır. Pompa milinin her bir dönüşünde, pompanın hacmi kadar sıvı transfer edilir. Dolayısı ile pompanın kapasitesi, büyüklüğü ve devri ile doğru orantılıdır.