LOBLU POMPALAR

LOBLU POMPALAR

Loblu pompalar sundukları hijyen, yüksek verim, emniyet, korozyon dayanımı ve yerinde temizlenebilme özellikleriyle çeşitli alanlarda popülerdirler. Kimya, kağıt, gıda, meşrubat, ilaç sektörü alanlarında kullanımları yaygındır.

Loblu pompalarda lobların teması zamanlayıcı tahrik dişlileri tarafından önlenir. Loblar arasında temas olmadığından ve diğer pompa türlerinden daha geniş bir pompalama haznesine sahip olduklarından, kiraz ve zeytin gibi katıları zarar vermeden transfer edebilirler. Pompa miline bağlı olan lob, motordan aldığı hareketi zamanlayıcı tahrik dişlisi ile diğer loba ters yönde iletir.

Loblar birbirinin tersi yönde hareket ederken, pompanın emme ağzında hacim genişler. Oluşan vakum sayesinde sıvı pompa içine akar. Loblarla gövde arasında taşınan sıvı basma ağzına doğru ilerler. Sıvı lobların arasından geçmez.

Basma ağzında loblar iç içe geçerek sıvıyı basınçla birlikte dışarı doğru iterler. Pompa milinin her bir dönüşünde, pompanın hacmi kadar sıvı transfer edilir. Dolayısı ile pompanın kapasitesi, büyüklüğü ve devri ile doğru orantılıdır.


image
Flanş Bağlantılı
image
Kamlok Bağlantılı
image
İç Görünümü